Dělá vám problém zapamatovat si na které straně vozidla se nachází otvor palivové nádrže? Stačí se podívat na palubní desku

Problém se zapamatováním, kde se nachází otvor palivové nádrže má mnoho řidičů jezdících na firemních vozidlech. Proč je ale na autech tento otvor umístěn vpravo nebo vlevo? Jak se dá jeho umístění zjistit aniž byste vystoupili z auta? Pojďme se na to podívat.

Obecně, v zemích EU se jezdí v pravých pruzích a tak se kdysi palivové nádrže umisťovaly vpravo. V Japonsku a ve Velké Británii se ale jezdí vlevo a vyvedení palivové nádrže bylo tedy většinou vlevo. Otvor nádrže tak byl umístěn podle trhu, na který byl automobil určen. Z konstrukčního hlediska to je jedno, protože kvůli rozložení hmotnosti se nádrž umisťuje uprostřed.

V nedávné historii se tedy otvor palivové nádrže umisťoval podle směru jízdy dané země. Tomu byly přizpůsobeny i čerpací stanice, které měly právě v Japonsku nebo Anglii tankovací pistole jen z jedné strany, tedy z levé. Bylo tedy jednodušší mít otvor na levé straně abyste nemuseli s tankovacího pistolí obcházet celé auto.

Dnes už čerpací stanice mají tankovací pistole na obou stranách a je pro ně výhodné aby byl poměr vozidel s vyvedenými palivovými nádržemi vpravo a vlevo vyrovnaný. Tímto se zabraňuje zaplnění stojanů pouze na jedné straně.

otvor palivovej nádrže
pixabay.com

Odpověď na otázku “jak zjistit, kde se nachází otvor palivové nádrže bez vystoupení z auta” je jednoduchá. Stačí se podívat na palubní desku. Při ukazateli množství paliva se nachází symbol čerpacího stojanu. Pokud se vyústění tankovací pistole na symbolu nachází na levé straně, výstup palivové nádrže bude tedy na levé straně vozu. Pokud vidíte symbol na pravé straně, výstup palivové nádrže najdete na pravé straně. U některých automobilech je znázornění ještě výraznější protože vedle tohoto symbolu se nachází šipka ukazující na umístění výstupu nádrže.

Tomáš Novák

Jmenuji se Tomáš Novák a jsem automobilový nadšenec, mechanik a provozovatel automobilového magazínu AutoBlink.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *