Porucha váhy vzduchu: Jak se projevuje a jak ji vyřešit?

O váze vzduchu jako takové jsme si už v jednom článku psali, ale v dnešním samostatném článku se zaměříme hlavně na to, jak se porucha váhy vzduchu projevuje a jak ji můžeme odstranit. Nicméně pro ty, kteří o tomto zařízení nevědí nic si napíšeme pár vět o tom, na co toto zařízení v motoru auta slouží a jak funguje.

Váha vzduchu:

Váha vzduchu, jinak označovaná také jako MAF (Mass Air Flow) či MAP (Manifold Air Pressure) je zařízení, které slouží v motoru na měření množství vzduchu. Jak to již z předešlé věty vyplývá, existují dva typy váhy vzduchu. Jeden typ je přesnější a druhý zas odolnější vůči poškození.

V současnosti je však nejčastěji používaným typem váhy vzduchu MAF senzor, který je umístěn v sacím potrubí mezi vzduchovým filtrem a škrticí klapkou. Jaké nejčastější poruchy však mohou váhu vzduchu potrápit? Pojďme na to.

Porucha váhy vzduchu:

Porucha váhy vzduchu se nemusí projevovat jen jedním problémem, ale hned několika současně a právě proto ji bez použití diagnostického zařízení těžko identifikujete.

Nejčastější příznaky poruchy váhy vzduchu:

– Obtížné starty motoru kvůli nedokonalému spalování paliva

– Vysoké nebo nízké volnoběžné otáčky motoru, případně nerovnoměrný volnoběh

– Nerovnoměrný chod motoru, opět z důvodu nedokonalého spalování

– Cukání při akceleraci, selhávání zapalování

– Zhasínání motoru

– Zvýšená dýmivosť

– Zvýšená spotřeba paliva

– Nižší výkon motora

K poruše váhy vzduchu nejčastěji dochází vlivem jejího mechanického poškození či znečištění. Znečištěná či poškozená váha vzduchu však může fungovat i nadále, ale změny v chodu motoru jsou značné a všimne si je každý řidič.

Jak vyřešit poruchu váhy vzduchu:

Chybná váha vzduchu se musí vyměnit nebo alespoň minimálně vyčistit. Naštěstí však jde o velmi jednoduchý proces, který zvládne průměrně schopný garáž mistr. Je však třeba dodat, že čištění váhy vzduchu může být pouze dočasným řešením před tím, než budete muset váhu vzduchu vyměnit za novou. Při čištění si však dávejte pozor na to, abyste snímač nijak mechanicky nepoškodili, protože byste tak nadělali více škody než užitku. Nejlepším řešením je však ihned při problému s tímto senzorem, vyměnit starou chybnou váhu vzduchu za novou.

Tomáš Novák

Jmenuji se Tomáš Novák a jsem automobilový nadšenec, mechanik a provozovatel automobilového magazínu AutoBlink.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *