Jak zvýšit výkon motoru? Podívejme se, jaké jsou vaše možnosti

Jak zvýšit výkon motoru? Tato velmi často kladena otázka je lákadlem pro mnohé majitelů aut. Jak a čím však můžeme zvýšit výkon motoru? Na tuto problematiku si posvítíme v dnešním článku, přičemž se nebudeme zaměřovat přímo na konkrétní způsoby a úpravy díky, kterým lze zvýšit výkon motoru, ale vypíšeme si nejčastěji možnosti zvýšení výkonu motoru. Zvýšit výkon je možné na každém motoru, přičemž vaší odměnou za úpravy a náklady vynaložené na ně budou koníky navíc a lepší reakce na plynový pedál.

Na druhou stranu bychom vás však chtěli upozornit, že jakékoliv úpravy motoru byste si měl dobře promyslet a to jak po finanční tak i technické stránce. V každém případě, pokud nemáte dostatečné znalosti a zkušenosti, měli byste tyto záležitosti raději přenechat odborníkům.

V opačném případě se vám totiž může stát, že místo zvýšení výkonu motoru dosáhnete jen pravý opak. Také byste si měli uvědomit i fakt, že upravovat motory, které mají menší objem než 2 litry, nemá příliš velký význam, protože nárůst výkonu bude jen minimální, ale finance, které do úprav vynaložíte budou velmi vysoké. Nechceme však nikoho odrazovat, protože každý řidič automobilu je jiný a zatímco někomu postačí i 10% nárůst výkonu jinému nestačí ani 30% nárůst výkonu. Rozhodnutí o tom, zda se pustit nebo nepustit do úprav motoru, zbývá tedy jen na vašem vlastním uvážení. Nicméně před tím, než začnete upravovat své auto, měli byste zvážit, kolik peněz jste ochotni do těchto úprav investovat. Zvyšování výkonu totiž není jen o úpravách motoru. K vyššímu výkonu je rovněž třeba přizpůsobit i ostatní komponenty motoru a automobilu, jako jsou brzdy, zda jednotlivé části podvozku.

Velká část úprav motoru a jiných komponent vozu je velmi nákladná a bohužel ne vždy pocítíte dostatečné zvýšení výkonu, tak jak byste očekávali. Pro dosažení co nejvyššího nárůstu výkonu je totiž nezbytné, provést několik úprav současně.

Takto krásně vyladěný a upravený motor je nakonec pro pravého motoristického nadšence mnohem víc, než o něco výkonnější sériově vyráběný motor. Vraťme se však k základní otázce jak zvýšit výkon motoru? Pojďme se podívat na několik nejčastějších způsobů.

Jak zvýšit výkon motoru?

– výměna klasického papírového vzduchového filtru za sportovní filtr

– úprava sacího potrubí (přímé, náporové sací potrubí, studené sání)

– laděné sací kanály

– laděné výfukové svody

– sportovní výfuk

– sportovní katalyzátor

– demontáž katalyzátoru

– demontáž filtru pevných částic

– deaktivace EGR ventilu

– zvýšení kompresního poměru motoru

– odlehčení setrvačníku

– výměna klasického vačkového hřídele za hřídel s ostrými vačkami

– vstřikování N2O Nitro

– úprava hlavy válců

– snížení hlavy válců

– snížení bloku válců

– úprava těsnění pod hlavou válců

– chiptuning

– přeplňování motoru (turbodmychadlo, kompresor)

– výměna turba za větší turbodmychadlo

– větší intercooler

– iridiové svíčky

Jak jsme již zmínili, ne každá z těchto úprav vám sama o sobě citelně zvýší výkon, a tak se není čemu divit, že jen při samotné výměně papírového vzduchového filtru za filtr sportovní, vám žádný rozdíl na výkonu nepřinese. Stručně řečeno, úprava k úpravě, koník ke koníkovi a odrazu máme pod kapotou celé stádo.

V dalších článcích o úpravách motoru si podrobně probereme každou jednu ze zmíněných úprav.

Tomáš Novák

Jmenuji se Tomáš Novák a jsem automobilový nadšenec, mechanik a provozovatel automobilového magazínu AutoBlink.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *