Vzduchový filtr: K čemu slouží a z čeho je vyrobený?

Vzduchový filtr patří mezi základní a nezbytné komponenty, díky kterým může motor pracovat, aniž se po krátké chvíli a používání poškodil. Každý majitel by tak neměl zapomínat na jeho pravidelnou údržbu, či výměnu. Nicméně existují i tací majitelé, kteří na výměnu vzduchového filtru doslova kašlou. Kdy je však vhodná doba na to, abyste na motoru svého auta vyměnili vzduchový filtr? O tom, ale i o konstrukci vzduchového filtru se budeme bavit v dnešním článku. Takže bez dalších zbytečných řečí pojďme na to.

Vzduchový filtr:

Vzduchový filtr je zařízení, které zachycuje částice jako například prach, pyl, hmyz a podobné nečistoty, které by mohly poškodit mechanismus spalovací komory, ventily nebo písty motoru. Vzduchový filtr je obvykle umístěn v plastovém krytu (airboxu) v sacím potrubí spalovacího motoru a zabraňuje tak pronikání nečistot do spalovacího prostoru. Spalovací motory nejčastěji používají tři typy vzduchových filtrů, kterými jsou přesnější papírové, bavlněné a pěnové vzduchové filtry. Pojďme si však o nich říct něco víc.

Papírový vzduchový filtr:

Papírový vzduchový filtr je typ vzduchového filtru, který patří mezi základní a nejčastěji používané vzduchové filtry pro spalovací motory. Je to zejména proto, že tyto filtry jsou efektivní a velmi levné. Papírový vzduchový filtr je však efektivní pouze, dokud se jeho povrch nezanese prachem a jinými nečistotami. Právě tehdy je proudění vzduchu omezené, což znamená, že do motoru se dostává menší množství vzduchu.

Pěnový vzduchový filtr:

Pěnové vzduchové filtry byly v minulosti využívány zejména v malých motorech aplikovaných do sekaček a motorek. Pěnový vzduchový filtr totiž zadrží větší množství nečistot než klasický papírový filtr, přičemž proudění vzduchu je omezeno jen minimálně. Tento typ vzduchového filtru je velmi oblíbený u terénních a rally automobilech, kde je vysoká úroveň prašnosti. Na pěnových filtrech může být zachyceny velké množství nečistot bez omezení proudění vzduchu. Není se tedy čemu divit, že můžeme najít papírové vzduchové filtry, na kterých je nalepena asi 1 cm silná pěnová vrstva, což je jakási kombinace obou filtrů a jejím úkolem je snížení množství nečistot pronikajících do spalovacího prostoru motoru.

Bavlněný vzduchový filtr:

Papírový vzduchový filtr však může být nahrazen i bavlněným vzduchovým filtrem (sportovním filtrem), který má větší propustnost vzduchu, což znamená, že do motoru se dostane větší množství vzduchu při zachování stejné nebo podobné filtrace jakou poskytuje klasický papírový filtr. Nevýhodou bavlněného vzduchového filtru je však jeho cena, která je několika násobně vyšší než cena klasického papírového filtru. Naopak výhodou bavlněného sportovního filtru je jeho delší životnost (vydrží po celou dobu životnosti automobilu), ale i mírné navýšení výkonu. Díky jeho nesmírně dlouhé životnosti se cena takového filtru vrátí už po 40 000 až 50 000 km. Tento typ vzduchového filtru využívají zejména sportovní, závodní a upravené automobily.

Zanesený vzduchový filtr:

Zanesený vzduchový filtr má špatný vliv na výkon a spotřebu motoru. Řídící jednotka totiž upravuje množství vstřikovaného paliva podle toho, kolik vzduchu se dostane do spalovací komory. Pokud je však vzduchový filtr zanesený, do spalovacího prostoru se dostává méně vzduchu, což má za následek i nižší výkon motoru. Tento pokles výkonu je mnoho krát nepozorovatelného, protože se neprojeví ihned ale postupu a právě proto na výměnu vzduchového filtru zapomíná velké množství lidí.

Je třeba si však uvědomit, že cena tohoto filtru je jen pár eur, v závislosti na značky a materiálu, ze kterého je filtr vyroben a proto byste na jeho výměnu neměli zapomínat. Nejlepší volbou je však měnit vzduchový filtr při každé, popřípadě každé druhé výměně motorového oleje, v závislosti na prašnosti prostředí, ve kterém jezdíte.

Viz krátký návod, jak se filtr vyměňuje:

Tomáš Novák

Jmenuji se Tomáš Novák a jsem automobilový nadšenec, mechanik a provozovatel automobilového magazínu AutoBlink.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *